نکات آزمون آیلتس

people

احسان سعیدپور

  نگران نباشید! هدف آزمون شفاهی تست کردن قدرت برقراری ارتباط و مکالمه شماست پس در حالت مکالمه روزمره و طبیعی هم ممکن است شرایطی ایجاد شود که معنی یک کلمه را ندانید. در این حالت می توانید از اگزمینر بخواهید معنای کلمه جدید را برای شما توضیح بدهد.
  مثال:
  Examiner: Do you wear a toque in the winter?
  Test-taker: Huh? Could you repeat that please?
  Examiner: Do you wear a toque in the winter?
  Test-taker: What does toque mean?
  Examiner: A toque is a winter hat.
  دیالوگ بالا یک مکالمه طبیعی است که ممکن است در زندگی روزمره هم اتفاق بیوفتد و ندانستن معنای یک کلمه اثیری بر نمره کلی شما نداشته باشد.

  به خاطر داشته باشید که هدف اگزمینر تشویق شما به صحبت کردن است. پس سعی کنید با اگزمینر صحبت کنید حتی اگر جواب یک سوال را نمی دانید. سوالات آزمون شفاهی آیلتس توسط افراد تحصیل کرده و با تجربه طراحی شده اند که قصد آن ها به صحبت وادار کردن شماست. در نتیجه آن ها به دنبال چک کردن سطح معلومات و دانسته های شما مثلا درباره تاریخچه یک اتفاق نیستند! بلکه سوالات به نحوی طراحی شده اند که در سطح معلومات عمومی داوطلبین باشند. موضوعاتی مانند کار کردن، سلامت، حمل و نقل و غیره. اگر با این وجود باز هم با سوالی مواجه شدید که جواب آن را نمی دانید، به اگزمینر بگویید که هیچ ایده ای درباره این سوال ندارید و شانس خود را برای پاسخگویی به سوال بعدی امتحان کنید.
  توجه داشته باشید این که شما چطور درباره سوال صحبت می کنید مهم است و در نمره شما تاثیر خواهد داشت. پس با دقت به سوال گوش کنید و تا پایان آزمون ارتباط کلامی خود را با اگزمینر حفظ کنید.

  اگر نمی توانید به سرعت سوال اگزمینر را پاسخ دهید نگران نباشید! در زندگی روزمره هم این اتفاق امری طبیعی است و ممکن است برای جواب دادن به یک سوال به فکر کردن نیاز داشته باشید. معمولا سوالات سخت به فکر کردن بیشتری نیاز دارند. برای این کار توصیه می کنیم از فیلترهای رایج مانند عبارات زیر استفاده کنید:
  Examiner question: What would you do if there was an earthquake?
  Possible Test-taker answers using conversational fillers:
  If there was a natural disaster like an earthquake, I would do many things. The first thing I ould do in this situation is...
  If this happened, there are lots of things I would do. One thing I would do is...
  این عبارات نه تنها برای شما وقت می خرند تا فرصت فکر کردن داشته باشید بلکه مکالمه شما با اگزمینر را طبیعی تر می کنند. اگر به مکالمات روزمره انگلیسی زبان ها دقت کنید، متوجه خواهید شد که آن ها نیز از این فیلرها برای فکر کردن و پاسخ دادن به سوالات استفاده می کنند.

  اغلب داوطلبین از این که تمام سوالات نوشته شده روی کیو کارت را پاسخ نداده اند دچار استرس شده و فکر می کنند که دیگر نمی توانند نمره مورد قبول را کسب کنند اما اینطور نیست. اگر تمام سوالات داده شده در کیو کارت را پاسخ نداده اید نگران نباشید! سوالات داده شده در کیو کارت های پارت دوم شفاهی صرفا برای راهنمایی شما نوشته شده و صرفا پاسخگویی به آن ها برای صحبت کردن به مدت تقریبا دو دقیقه کافی نیست. توجه داشته باشید که این نکته برای سوالات داده شده در قسمت رایتینگ تسک اول جنرال صادق نیست و باید در هنگام نامه نگاری به تمام سوالات مطرح شده در آن قسمت پاسخ دهید. پس فراموش نکنید که پاسخگویی به سوالات اصلی کیو کارت، مورد نظر اگزمینر است و در مدت زمان دو دقیقه باید با توجه به ابعاد مختلف سوال، آن را به خوبی توصیف نمایید.

  برای آمادگی آزمون آیلتس حتما روزانه چند ساعت را به مطالعه آیلتس محور اختصاص دهید. چیزی حدود 2 الی 3 ساعت در روز. البته هر چه بیشتر بهتر اما توجه داشته باشید که باید مطالعه مفید داشته باشید نه این که صرفا چند صفحه از هر کتاب مطالعه نمایید. در طول روز سعی کنید از هر مهارت یک درس از دیکشنری و یا کتاب لغت مربوطه استفاده کنید و فراموش نکنید که کیفیت یادگیری شما مهم تر از کمیت یادگیری هست. به جای این که نگران باشید چند درس را خوانده اید و یا این که هنوز چند درس باقی مانده، به این فکر کنید که آیا مطالبی را که مطالعه کرده اید می توانید استفاده کنید؟ آیا مطالب را کاملا درک کرده اید و منظور را متوجه شده اید؟ سعی کنید هر روز مطالعه داشته باشید حتی خیلی کم. فراموش نکنید که حتما مطالبی را که یاد می گیرید به دفعات مرور کنید تا در ذهن شما ماندگاری بیشتری داشته باشد.

  مقالات مرتبط با نکات آزمون آیلتس