افزایش و تقویت تمرکز در آزمون آیلتس

people

احسان سعیدپور

  داشتن آمادگی ذهنی و جسمی از جمله موارد مهمی است که می تواند تاثیر مستقیم بر عملکرد شما در حین آزمون داشته باشد. برای داشتن این آمادگی به نکات زیر توجه کنید:

  اول، داشتن آمادگی ذهنی:  برای آشنایی با منابع مفید و انواع سوالات و تکنیک ها، از چندین ماه قبل از شرکت در آزمون آیلتس اقدام نمایید. مدت زمان مناسب برای انجام این کار زمانی است که پس از مطالعه منابع مورد نیاز، حداقل یکماه تا تاریخ آزمون اصلی فرصت داشته باشید تا بتوانید مطالبی را که مطالعه کرده اید مرور نمایید. تسلط بر مباحث مطالعه شده باعث افزایش تمرکز شما می شود.

  دوم، داشتن آمادگی جسمی: در رورز های قبل از آزمون به خصوص یک روز مانده به آزمون اصلی، مطالعه را متوقف کنید و از انجام فعالیت های سنگین یا خسته کننده جسمی پرهیز کنید. داشتن استراحت جسمی به اندازه داشتن استراحت ذهنی مهم است زیرا ضعف جسمانی ناشی از مطالعه تا دقایقی قبل از شروع آزمون و یا عدم داشتن خواب کافی می تواند سطح و میزان تمرکز شما را کاهش دهد.

  سوم، داشتن آشنایی به محل برگزاری آزمون آیلتس: برای کاهش استرس ناشی از احتمال وجود ترافیک سنگین یا پیدا کردن جای پارک در روز آزمون، حتما محل برگزاری آزمون آیلتس را روی نقشه پیدا کنید و با توجه به روز و زمان آزمون آیلتس، از قبل برنامه ریزی کنید. در صورت امکان سعی کنید از خودرو شخصی استفاده نکنید و با اختصاص مدت زمان کافی برای سفر به محل آزمون، بهترین روش استفاده از وسایل نقلیه موجود را انتخاب کنید. رسیدن به موقع به محل آزمون باعث حفظ آرامش است.

  چهارم، داشتن هدف مشخص: حتما برای شرکت در آزمون آیلتس از قبل هدف گذاری کرده اید. پس در حین آزمون فقط به هدف خود فکر کنید و اجازه ندهید حواشی اطراف شما حواس شما را پرت کرده و تمرکز شما را کاهش دهد. هرگاه احساس کردید که تمرکز لازم را ندارید، برای چند ثانیه به هدف عالی خود فکر کنید و با انرژی بیشتر تمام حواس خود را به آزمون معطوف کنید.

  پنجم، داشتن مدیریت زمان: باید قبل از شرکت در آزمون آیلتس به قدری تمرین کافی داشته باشید که بدانید مدت زمان لازم برای پاسخگویی به هر سوال اعم از سوالات ریدینگ یا رایتینگ چقدر استتا بتوانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید. به عنوان مثال اگر یک سوال بیش از حد زمان شما را گرفته، آن را رها کنید و به سراغ سوال بعد بروید یا در زمان planning برای نوشتن بیش از حد لازم زمان صرف نکنید و ارزش زمانی هر یک از فرایندها توجه کنید.

  ششم، داشتن اعتماد به نفس: به آموزه های خود باور داشته باشیدو سعی کنید تا از آن ها به بهترین نحو ممکن و در حالت طبیعی در آزمون آیلتس استفاده کنید. برای افزایش عملکرد دوپینگ نکنید(استفاده از دازو یا نوشیدنی) چرا که ممکن است نتیجه عکس بگیرید. با شرکت در آزمون های شبیه سازی شده یا شبیه سازی شرایط آزمونی آیلتس در منزل می توانید انرژی خود را به بهترین نحو مدیریت کنید. با رعایت این اصول ساده می توانید میزان تمرکز خود را در روز آزمون به نحو چشمگری افزایش دهید.

  مقالات مرتبط با افزایش و تقویت تمرکز در آزمون آیلتس