رایج ترین اشتباهات در لیسنینگ

people

احسان سعیدپور

  1. عدم توجه به دستورالعمل سوالات: با توجه به دستورالعمل داده شده جوابها را در پاسخنامه یادداشت کنید. به عنوان مثال به محدودیت کلمات مانند "فقط دو کلمه" توجه کنید یا اگر نوشتن یک حرف لفبا مانند A در پاسخنامه کفایت می کند، کل کلمه جواب را یادداشت نکنید

  2. برای پاسخگویی به سوالات به دانش تخصصی نیازی ندارید: با توجه به این که آزمون لیسنینگ به طور تخصصی و مربوط به رشته های خاص طراحی نشده، باید به محتوای کلام گویندگان دقت کنید. حتی در قسمت چهارم که معمولا موضوعات علمی مورد بحث قرار می گیرند، هیچ یک از کلمات جواب ها لغت یا لغات تخصصی نیست.

  3. عدم داشتن تمرین لیسنینگ آزاد: شاید فکر کنید شیوه گفتار در لیسنینگ همواره رسمی است اما اینطور نیست. برای طبیعی تر جلوه دادن مکالمات، گویندگان بعضا از اصطلاحات و گفتار غیر رسمی نیز در مکالمات خود استفاده می کنند. بهتر است در کنار تمرین با کتاب های لیسنینگ، فیلم و سریال به زبان انگلیسی ببینید و به پادکست های صوتی نیز گوش کنید.

  4. عدم پاسخگویی به موقع به سوالات: عدم دنبال کردن مکالمات و همچنین عدم داشتن تمرکز کافی موجب از دست دادن سوالات است که معمولا به 2 دلیل اتفاق می افتد: متوجه نشدن کلام گوینده و عدم توانایی در پیدا کردن ربط منطقی بین مکالمات انجام شده و سوالات. برای حل مشکل اول، باید تمرین لیسنینگ خود را افزایش دهید و سطح عمومی مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و برای حل مشکل دوم، باید سعی کنید با استفاده از زمان های داده شده برای خواندن سوالات، کلمات کلیدی سوالات را تا قبل از شنیدن، کامل و با دقت مشخص کنید.

  5. عدم داشتن تمرین مستمر در لیسنینگ: اگر پس از تمرین لازم موفق به کسب نمره مطلوب در مهارت لیسنینگ شده اید، تمرین مستمر را کنار نگذارید و علیرغم پیشرفت قابل ملاحظ خود، به تمرین های روزانه خود ادامه دهید. این کار نه تنها باعث تثبیت نمره شما در این مهارت می شود بلکه می تواند در افزایش تدریجی نمره این مهارت تاثیر مستقیم داشته باشد.

  مقالات مرتبط با رایج ترین اشتباهات در لیسنینگ