اشتباهات رایج در ریدینگ

people

احسان سعیدپور

  شاید پس از مدتی تمرین و آشنایی نسبی با انواع سوالات در ریدینگ، دیگر به دستوالعمل ها و توضیحات داده شده در سوالات توجه نکنید. علت اصلی این اتفاق تکراری شدن نوع سوالات در گذر زمان است پس ممکن است به محض دیدن یک نوع سوال بعنوان "پر کردن جاهای خالی"، برای صرفه جویی در زمان شروع به خواندن و پیدا کردن جواب ها کنید و به دلیل همین عجله متوجه دستوراعمل داده شده و محدودیت تعداد کلمات به عنوان مثال "فقط 2 کلمه" نشوید. در این حالت حتی با وجود پیدا کردن جواب صحیح، ممکن است نمره سوال مربوطه را از دست بدهید. بدون توجه به این که چند بار با یک نوع خاص از سوالات مواجه شده اید، حتما دستورالعمل سوالات را با دقت بخوانید. مثال:

  • write ONE WORD AND/OR A NUMBER for each answer.
  • write NO MORE THAN TWO WORDS AND/OR A NUMBER for each answer.

   

  عدم مدیریت زمان (1)

  برای پاسخگویی به سوالات هر سکشن از ریدینگ، زمان پیشنهادی 20 دقیقه برای هر قسمت است. این در حالی حالیست که در متون ریدینگ جنرال این 20 دقیقه نه تنها کم نیست بلکه با توجه به درجه سختی و آسانی سوالات و متون، وقت زیادی هم محسوب می شود اما در متون آکادمیک، پاسخگویی به سوالات هر قسمت در 20 دقیقه کاری دشوار است. بهترین توصیه برای حل مشکل مدیریت زمان، تمرین،تمرین و تمرین است، البته بطور حساب شده. بهتر است برای رسیدن به زمانبندی مناسب از یک دستگاه ساعت آلارم دار استفاده کنید و تحت شرایط آزمونی تست بزنید. باید به قدری به این تمرین ادامه دهید تا بتوانید سرعت خواندن خود را با محدودیت های زمانی آزمون تطبیق دهید. در متون جنرال پیشنهاد می کنیم که به ترتیب متون داده شده این تمرین و زمان بندی آن را انجام دهید زیرا درجه سختی سوالات و متون در متون جنرال از آسان به سخت و سخت تر است اما در متون آکادمیک اینطور نیست و ممکن است اولین متن داده شده در عین حال سخت ترین متن هم باشد.

  عدم مدیریت زمان (2)

  در متون آکادمیک پیشنهاد می کنیم بر اساس نوع و درجه سوالات متون را انتخاب کنید و انجام سخت ترین متن را به آخرین اولویت موکول کنید. وقتی تحت شرایط آزمونی و با استفاده از ساعت آلارم دار تست زنی می کنید، به محدودیت های زمانی پایبند باشید و الگوی زمانی مناسب خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال ممکن است متن اول را در 15 دقیقه، متن دوم را در 20 دقیقه و متن سوم را در 25 دقیقه انجام دهید.

  بعد از پاسخگویی به سوالات در زمان تعیین شده می توانید به متن بازگردید و در صورت تمایل کل متن را سر فرصت مطالعه کنید و دلایل اشتباهات خود را ریشه یابی کنید. همچنین توصیه می شود لغات جدید متن را پیدا کرده و معانی آن ها را در دیکشنری پیدا کنید.

  با تمرین در کنار تحلیل این که به چه دلایلی نتوانسته اید در مدت زمان مطلوب به سوالات پاسخ دهید می توانید سرعت خواندن خود را افزایش دهید. افزایش سرعت خواندن تا زمانی که باعث افزایش نمره شما(جواب های صحیح بیشتر) در مهارت ریدینگ اشد مورد قبول است.

  توقف روی کلمات جدید

  به احتمال زیاد در هر متن کلمه یا کلماتی وجود دارند که برای شما جدید هستند و شما ممکن است معنای آن ها را ندانید در این صورت پیشنهاد می کنیم:

  1. ببینید آیا کلمه جدید با ایندکس مشخص شده است یا خیر. معمولا برخی معنای کلمات جدید در پایین صفحه یا در متون نوشته شده است. بعد به ادامه جمله ای که در آن لغت جدیدی دیده اید دقت کنید. ممکن است توضیح معنای بعضی لغات در ادامه همان جمله بین دو کلمات خط تیره یا کاما داده شده باشد.
  2. ابتدا جملات قبل و بعد از لغت جدید را بخوانید و سعی کنید بر اساس معنای کلی جمله نزدیکترین معنی کلمه را حدس بزنید. بعد کل پاراگراف داده شده را بخوانید و سعی کنید بر اساس تِم کلی پاراگراف و با استفاده از نشانه های معنایی داده شده در متن یا clues نزدیک ترین معنی کلمه جدید را حدس بزنید.

  اگر با کمک هیچ یک از تکنیک های بالا نتوانستید معنی کلمه جدید را پیدا کنید، آن را فراموش کنید و به سوال بعدی پاسخ دهید. توقف روی یک سوال به خاطر ندانستن یک لغت ممکن است به قیمت از دست دادن زمان پاسخگویی به چند سوال دیگر تمام شود.

  توجه بیش از حد به جزئیات

  درست مانند کلمات جدید که در مطلب قبل گفته شد، توجه بیش از حد به جزئیات مانند یک عبارت خاص که توسط نویسنده استفاده شده و یا اعداد و ارقام داده شده در متن ی توانید تمرکز اصلی شما به روی ایده کلی مطرح شده در پاراگراف را منحرف کرده و باعث شکل گرفتن مفهوم اشتباه در ذهن شما شود. اگر درگیر این مشکل شدید، پیشنهاد می کنیم متن را بدون در نظر گرفتن این قسمت ها بخوانید تا بتوانید ایده اصلی مطرح شده را درک کنید و بعد در صورت نیاز به جزییات دقت کنید.

  اگر جوابی که پیدا می کنید با مفهوم اصلی متن در تناقض باشد، می توان حدس زد که به احتمال زیاد تحت تاثیر توجه بیش از حد به جزئیات قرار گرفته اید و باید متن را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

  برای درک بهتر مفهوم اصلی و محوری در جملات توصیه می کنیم جملات متن را بدون در نظر گرفتن اطلاعات اضافی داده شده بخوانید. برخی از ساختار های گرامری برای توضیح اطلاعات اضافی عبارتند از:

  Adjective clauses / phrases adverb clauses / phrases, noun clauses / phrases, appositives, etc.

  مقالات مرتبط با اشتباهات رایج در ریدینگ