Fluency در لیسنینگ

وقتی صحبت از روانی کلام به میان می آید تقریبا تمام داوطلبین بر این باورند که fluency مختص مهارت اسپیکینگ است به نحوی که فرد در هنگام صحبت کردن قادر باشد تا بتواند بدون وقفه و یا بدون فکر کردن زیاد مفهوم مورد نظر را به شنونده منتقل نماید. همه ما به خوبی می دانیم که روانی کلام در اسپیکینگ امری مهم برای کسب نمره 7 و به بالا در آزمون آیلتس تلقی می شود اما بسیاری از ما نسبت به اهمیت fluency در 3 مهارت لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ بی تفاوت هستیم.

تعریف Fluency در اسپیکینگ یعنی قدرت بیان مفاهیم با سرعت روان و طبیعی، بدون تکرارهای بیش از حد، بدون وقفه های محسوس و بدون فکر کردن به مدت طولانی در هنگام صحبت کردن، با توجه به این که این بحث به دفعات زیاد در مهارت اسپیکینگ مورد بررسی قرار گرفته است، در ادامه به تعریف Fluency در سایر مهارت ها خواهیم پرداخت.

اگر در مهارت لیسنینگ سرع مکالمات انجام شده برای شما به حدی زیاد است که مجبور هستید آن را متوقف کنید و یا دوباره آن را گوش کنید تا متوجه شوید یا جواب را پیدا کنید، fluency شما در این مهارت نیاز به تقویت دارد.

راهکار:

  • اول، خارج از محیط کلاس یا کتاب های آزمون آیلتس حتما به مقدار زیادی به انگلیسی گوش کنید.
  • دوم، برای درک مفاهیم ترجمه را کنار بگذارید. برای این کار با تمرین های ساده شروع کنید.

در هر زمان ممکن به انگلیسی طبیعی گوش کنید. بعنوان مثال در هنگام تماشای فیلم و یا گوش کردن به ترانه های انگلیسی که از ریتم تند برخوردار نیستند. اگر دوستی دارید که به زبان انگلیسی مسلط است، حتما با او به انگلیسی صحبت کنید. اینکار باعث تقویت گوش های شما می شود. سعی کنید مفاهیم را به انگلیسی درک کنید. استفاده از تمرین های ساده مانند تمرین با کتاب های لیسنینگ که قبل تر با آن ها کار کرده اید به هدف درک مفاهیم اصلی تمرینی بسیار موثر است.