برنامه ریزی برای خواندن و آمادگی آزمون آیلتس

people

احسان سعیدپور

  این برنامه برای سطوح متوسط به بالا و با زمانبندی واقع گرایانه 4 ماهه پیشنهاد می شود. در 2 ماه اول با مطالعه روزانه دانش زبانی خود را تقویت کنید و از تست زدن پرهیز کنید. هر روز سعی کنید بین 5 تا 10 لغت جدید از کتاب Vocabulary for IELTS، هر روز یک درس از کتاب لیسنینگ Listen Here مطالعه کنید و جواب های غلط را ریشه یابی کنید. بجای اینکه سعی کنید همه چیز را متوجه شوید، سعی کنید فقط سوالاتی را که از شما پرسیده شده پاسخ دهید. سپس یک درس از جزوه لیسنینگ آیلتس را مطالعه نمایید و نکات آزمونی مربوطه را یاد بگیرید و در درس های بعدی در حال تمرین مدنظر داشته باشید.

  هر روز یک متن انگلیسی مطالعه کنید. پیشنهاد می کنیم از یک درس از کتاب Active Reading بخوانید و جوابهای غلط را ریشه یابی کنید. یک درس هم از جزوه ریدینگ مطالعه نمایید و سعی کنید در پاسخ گویی به سوالات درس بعدی نکات آزمونی را که یاد گرفته اید مدنظر داشته باشید.

  بنا به آزمونی که قرار است در آن شرکت کنید، آکادمیک یا جنرال، هر روز یک نمونه خوب از نمونه های موجود در جزوات رایتینگ آیلتس را مطالعه نمایید. یک نمونه را چندین بار بخوانید و سعی کنید با خط فکری نویسنده و شیوه بیان مطالب آشنا شوید. همچنین این کار تمرین خوبی برای یادگیری لغات مختص موضوع و کالوکیشن ها خواهد بود. سپس سعی کنید راجع به همان موضوعاتی که مطالعه کرده اید این بار خودتان بنویسید البته با توجه به میزان اطلاعات خودتان در کنار نکاتی که از نمونه ها یاد گرفته اید. از یک دوست که سطح زبان خوبی دارد و یا یک معلم بخواهید تا نوشته های شما را بخواند و در صورت لزوم اشتباهات شما را تصحیح کند.

  برای اسپیکینگ سعی کنید ابتدا یک موضوع مانند موضوعات ارائه شده در جزوه اسپیکینگ آیلتس را انتخاب کرده و به جواب مناسب فکر کنید.  جواب های خود را چندبار تمرین کنید و بعد به کمک یک دستگاه ضبط صدا مثل گوشی موبایل، صدای خود را پیدا کنید و یکبار دیگر بدون اشتباهات قبلی راجع به همان موضوع صحبت کنید. از یک دوست یا یک معلم بخواهید به صدای شما گوش کند و اشتباهات شما را به شما بگوید.

  برای گرامر بجای اینکه سعی کنید همه چیز را یاد بگیرید، سعی کنید کاربرد گرامرهایی را که یادگرفته اید یاد بگیرید. تمرین جمله سازی با گرامرهای جدید یکی از بهترین تمرین های یادگیری گرامر هست. بجای اینکه سعی کنید گرامرهای سطوح پیشرفته را یادبگیرید، سعی کنید از گرامرهای پرکاربرد مثل زمان ها و اصول اولیه گرامر زبان شروع کنید و آن ها را به خوبی یاد بگیرید. یکی از دلایل اینکه شاگردان سطوح بالا در آیلتس چندان موفق نیستند این است که فقط گرامرها را بصورت فرمولی حفظ می کنند و به اصول اولیه گرامری توجه کافی ندارند.

  مقالات مرتبط با برنامه ریزی برای خواندن و آمادگی آزمون آیلتس